Akwedukt w Fojutowie

Akwedukt w Fojutowie niewątpliwie jest unikatowym zabytkiem architektury hydrotechnicznej i należy do jednego z ciekawszych atrakcji Borów Tucholskich. Jednocześnie to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce (75 m szerokości), która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9 m. Zbudowano go w latach 1945-49 1848 z kamienia oraz ciętej cegły, a w latach 70 ostatniego stulecia przeprowadzono remont sklepienia, zastępując część cegieł płytami żelbetowymi, które naruszyły pierwotny wygląd obiektu i niestety nie dodały uroku. Dopiero podczas remontu w 2002 r. płyty zostały pokryte płytkami na wzór cegły.

Akwedukt jest skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynącej dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynącego górą). Akwedukt można zwiedzać spacerując po wyznaczonej trasie, prowadzącej wzdłuż kanału, a następnie dołem - idąc w tunelu pomostem nad Czerską Strugą.

Nieopodal słynnego akweduktu powstała 15 m drewniana wieżą widokowa, z której rozpościera sie przepiekny widok na całą okolicę.

Akwedukt w Fojutowie znajduje się na trasie Tuchola-Czersk.

 

Fojutowo 3Fojutowo 2Fojutowo 4Fojutowo 5Fojutowo 6Fojutowo 8