Kompleks edukacyjny Nadleśnictwa Woziwoda

W Nadleśnictwie Woziwoda powstał kompleks edukacyjny, który tworzą: Ośrodek Edukacji Przyrodniczo Leśnej, Zielona Szkoła, Stodoła wystawowo - konferencyjna, punkt informacyjny oraz ścieżka edukacyjna.

 

Ośrodek Edukacji to obiekt o bardzo ciekawej architekturze, położony na skarpie doliny Brdy, przy siedzibie Nadleśnictwa. Centralną część obiektu zajmuje dwupoziomowa sala o niepowtarzalnej architekturze wnętrza z dominującą, drewnianą konstrukcją oraz bogatym wystrojem. Znajdują się tam stałe ekspozycje tematycznie związane z lasem i gospodarką leśną: ptaki, zwierzyna, użytkowanie lasu, łowiectwo, kącik historyczny a także kącik projekcyjny dla około 30 osób, gdzie można skorzystać ze sprzętu multimedialnego. Na piętrze przygotowano miejsce do przeprowadzenia zajęć oraz salę koputerowo -  multimedialną, do przeprowadzenia zajęć dla 10-20 osób. Przeprowadzenie zajęć należy wcześniej uzgodnić z pracownikiem ds. edukacji - p. Robert Piątkowski lub p. Dorota Rząska - Lis: tel. 52 33 60 935( w dni powszednie, w godz. 7:00 - 15:00). W czasie wolnym od zorganizowanych lekcji ośrodek można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem.

 

Ścieżka edukacyjna ma swój początek przy siedzibie Nadleśnictwa Woziwoda. Trasa ścieżki ma długość ok. 4,5 km (z możliwością zastosowania skrótów), która składa się z 13 przystanków tematycznych opisujących różne zagadnienia z zakresu gospodarki leśnej, ochrony przyrody i środowiska leśnego. Przy ścieżce ustawione są ławki i zadaszenia, a jej część, od Woziwody do leśniczówki (ok. 1,0 km), jest utwardzona, aby ułatwić zwiedzanie osobom niepełnosprawnym. Przygotowana ciężka ukazuje część działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych. Wiedzie przez jeden z największych i najciekawszych rezerwatów przyrody w Borach Tucholskich „Dolinę Rzeki Brdy”. To idealna propozycja dla wycieczek zoorganizowanych, jak i indywidualnych wędrówek.Czas potrzebny do pokonania trasy to około 3 godziny.

Jak dojechać?

Nadleśnictwo Woziwoda znajduje się na trasie Tuchola - Czersk, po prawej stronie, jadąc od strony Tucholi. Należy skręcić w prawo tuż za mostem na Brdzie. Na parkingu przed Nadleśnictwem można zostawić samochód.

Nadlenictwo Woziwoda - widok na rzek fot. A. Adamczewskacieka przyrodniczo-lena w Woziwodzie fot. A. AdamczewskaTablica informacyjna w Nadlenictwi Woziwoda fot. A. Adamczewska