Szlak Rowerowy - „Borowej Ciotki"


Lokalny Leśny Szlak Rowerowy -
Borowej Ciotki” CTU – 207 s - czarny

Bory Tucholskie – Gmina CEKCYN
Cekcyn – Iwiec – Wysoka – Wierzchlas – Lisiny – Suchom – Leśnictwo Jelenia Góra – Zdroje – Trzebciny – M. Gacno – Wlk. Budziska – Krzywogoniec – Cekcyn

Długość trasy: 50 km
- drogi asfaltowe:31,8 km
- drogi gruntowe: 18,1 km

Szlak „Borowej Ciotki” jest najdłuższym szlakiem rowerowym przebiegającym przez gminę Cekcyn. Trasa prowadzi przez lasy. Charakterystyczne dla tych kompleksów leśnych są jałowce, rosnące pośród okazałych sosen. Z daleka jałowce sprawiają wrażenie zaklętych postaci ludzkich, co kojarzy się ze starą borowiacką legendą o „Borowej Ciotce”, stąd wzięła się nazwa szlaku. Poza czarownicami, diabłami i innymi stworami Borowiacy wierzyli w postać Borowej Ciotki – staruszki w czerwonej szacie, przepasanej zielonym pasem z igliwia i diademem z szyszek na głowie, z koszem i kosturem w rękach, otoczoną zwierzętami. Dobrzy ludzie nie musieli obawiać się Borowej Ciotki. Była ona dobrym duchem borów, broniła przed czarownicami, błędnymi ognikami, a zbłąkanych w lesie prowadziła do swojego leśnego dworu, dają im schronienie. Opiekowała się też dziećmi zbierającymi jagody i grzyby w lesie. Ale biada szkodnikom, kłusownikom i tym, co rzucają śmieci w lasach! Wysyła przeciw nim komary, osy i żmije. Tych, którzy niszczyli las, robili krzywdę zwierzętom potrafiła zamienić w jałowiec. W lesie można było też napotkać Borówca. Ten przybierał różną postać. Jedni mówili, że był to zły duch lasu, inni zaś widzieli w nim opiekuńczego ducha, pomagającego Borowej Ciotce. Podobno w lesie mieszkały też kraśniaki, czyli krasnoludki, nazywano je też lelkami.

Na trasie zwiedzić można przyrodniczą perłę na miarę europejską - Rezerwat przyrody „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” w Wierzchlasie (cis pospolity – Taksus baccata). Ciekawostką przyrodniczą są też tereny bagienne przylegające do rezerwatu w Wierzchlasie, na których występują chronione gatunki zwierząt i roślin tj.: ropucha paskówka, ropucha zielona, rzekotka drzewna, kumak nizinny, żaba moczarowa, traszka grzebieniasta, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec, żmija zygzakowata, rosiczka pośrednia, itp.

Charakteru historycznego tej trasie rowerowej nadaje fakt przebiegu szlaku obok starych i odnawianych obecnie ewangelickich cmentarzy w Iwcu, Wysokiej, Brzozie. Pozostałości po drugiej wojnie światowej – leje po wybuchach rakiet V1 i V2, których wyrzutnie hitlerowcy instalowali w pobliskich lasach, a także drewniano – ziemne bunkry zgrupowania oddziału Armii Krajowej „Jedliny – 102” w okolicy miejscowości Wielkie Gacno.

Najodpowiedniejszym rowerem na tym szlaku będzie rower górski lub trekkingowy, odcinki leśne wymagają zwiększonego wysiłku od turystów).

Przebieg szlaku:

Cekcyn

0,0 km - początek szlaku - ul. Szkolna przy Urzędzie Gminy w Cekcynie. Jedziemy drogą asfaltową w kierunku Wierzchucina.

Ostrowo

3,0 km - dojeżdżając do miejscowości Ostrowo, po lewej stronie znajduje się ośrodek jeździecki „QŃ”.

Iwiec

5,3 km - wjeżdżamy do miejscowości Iwiec i pod kątem 90 stopni skręcamy w prawo. Po prawej stronie znajduje się szkoła podstawowa. Po 100 m skręcamy w lewo w kierunku m. Wysoka (po lewej stronie obelisk ofiar II wojny światowej ).Na wprost w kierunku kościoła dojedziemy do odnowionego cmentarza ewangelickiego .

Wysoka

7,6 km - szlak opuszcza szosę asfaltową i skręca w prawo w drogę gruntową do miejscowości Wysoka. 9,4 km - na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Błądzim.

Wierzchlas

11,1 km - Leśnictwo Łowieckie Wierzchlas – Rezerwat Przyrody „Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego” (parking). Jest najstarszym rezerwatem w Polsce i drugim pod tym względem w Europie. Znajduje się w nim 3500 cisów, a najstarszy liczy ok. 600 lat. Ciekawych historii na temat rezerwatu i tajemnic z nim związanych można posłuchać z ust przewodnika, wymagane jest wcześniejsze umówienie się: tel. 669-853-189. Po zwiedzeniu rezerwatu wracamy tą samą szosą asfaltową w kierunku Wierzchucina. 14,3 km - szosa łukiem skręca w lewo (po prawej stronie drogowskaz Mukrz 1 km). Jedziemy nadal drogą asfaltową 200 m. 14,5 km - po 200 m skręcamy w prawo w drogę gruntową w kierunku miejscowości Lisiny
(szlak pieszy niebieski – „Szlak Turystów Klubu Wszędołazów”). 16,1 km - skrzyżowanie dróg leśnych, skręcamy w lewo, przekraczamy przejazd kolejowy Po przekroczeniu jedziemy na wprost.

Lisiny

17,3 km - miejscowość Lisiny. Na skraju lasu po prawej stronie drogi „leje ziemne” pozostałości po wybuchach niemieckich rakiet V-1 i V-2. Następnie skręcamy w lewo w kierunku wsi Suchom.

Suchom

19,5 km - po prawej stronie znajduje się gospodarstwo (hodowla koni i kucyków). Po prawej stronie mijamy skupisko domów letniskowych.

21,7 km - Rezerwat Cisów - „Jelenia Góra”. Na dwóch następnych skrzyżowaniach skręcamy w lewo. 21,9 km - po prawej stronie usytuowane jest Leśnictwo Jelenia Góra (po 400 m skręcamy w prawo).

Zdroje

25,2 km - szlak dochodzi do drogi o nawierzchni asfaltowej. Skręcamy w prawo. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Trzebciny.

Ludwichowo – 27,9 km

Trzebciny

29,8 km - na skrzyżowaniu z drogą Tleń-Tuchola, szlak skręca w lewo. Po prawej stronie pozostawiamy jezioro Trzebciny. 32,8 km - przed torami kolejowymi skręcamy w lewo. Na wprost, po przekroczeniu torów kolejowych w odległości 800 m dojeżdżamy do miejscowości Wielkie Gacno. Tam skręcamy w prawo, w kierunku Śliwic i po ok. 500 m dojeżdżamy do tablicy informującej o znajdujących się w lesie pozostałościach po ziemno - drewnianych bunkrach zgrupowania oddziału Armii Krajowej „Jedliny 102”).

Mikołajskie – 34,6 km

Małe Gacno

36,0 km - Małe Gacno skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, wjeżdżając w ścisłą zabudowę M. Gacna

Wielkie Budziska

39,2 km - Wielkie Budziska ( napotykany tu stare drewniane chaty borowiackie, a na skraju miejscowości nowoczesna, skomputeryzowana stacja uzdatniania wody).

Krzywogoniec – 42 km. W Centrum wsi szlak skręca w lewo, w drogę gruntową prowadząca do Leśnictwa Wrzosowisko.

Wrzosowisko – 44,5 km

46,2 km - skrzyżowanie z droga asfaltową Brzozie - Cekcyn. Skręcamy w prawo do Cekcyna. W lewo drogowskaz cmentarz ewangelicki w Brzoziu.

Cekcyn

49,4 km - skrzyżowanie ul. Kanałowej z ul. Główną, skręcamy w lewo. 49,9 km - skrzyżowanie ul. Głównej z ul. Szkolną. Skręcamy w lewo w ul. Szkolną, przy budynku Urzędu Gminy koniec szlaku.

79 191
128 175