Wioska Grzybowa

Wioska Grzybowa została utworzona w miejscowości Krzywogoniec w 2005 roku. Była to pierwsza wioska tematyczna utworzona na terenie Borów Tucholskich. Koncepcja utworzenia Wioski Grzybowej wzięła się ogromnej ilości grzybów jadalnych znajdujących się w lasach otaczających wioskę. Znakiem rozpoznawczym, który odróżnia wioskę od innych, są tabliczki
z wizerunkami różnych grzybów, umieszczone na każdym budynku.

 

 

We wsi znajduje się letni amfiteatr położony nad jeziorem na skraju lasu, niedaleko którego znajdują się 2 boiska sportowe: do siatkówki plażowej oraz do tenisa i koszykówki.

W budynku świetlicy wiejskiej powstała Izba Wioski Grzybowej, w której znajdują się przedmioty zrobione w kształcie grzyba, kronika Wioski Grzybowej, w której jest mnóstwo pamiątkowych wpisów gości, oraz inne przedmioty związane z grzybami. Przed budynkiem poszkolnym znajduje się obelisk i tablica informacyjna upamiętniająca 350 lecie ukazania się pierwszego dokumentu zawierającego informacje na temat pieców smolnych. W Krzywogońcu znajduję się kilka suszarni do grzybów, z których mogą skorzystać turyści oraz piec do wypalania gliny.

 

W wiosce Grzybowej działa zespół teatralno - taneczny „Grzybianie” w skład którego wchodzą dzieci i dorośli.. Jest to zespół artystyczny przedstawiający tańce narodowe oraz inscenizacje dzieł literackich polskich pisarzy i poetów.

 

Święto Grzyba...

Co roku w sierpniu jest organizowana impreza plenerowa pod nazwą „Święto Grzyba”. Jest to wydarzenie artystyczne, które przyciąga setki turystów z całej Polski, podczas którego można zobaczyć pokazy tańców narodowych oraz spektakle teatralne w wykonaniu zespołu „Grzybianie”, występy lokalnych zespołów folklorystycznych, pokazy rękodzieła, wystawy prac artystów, wziąć udział w konkursach i rozgrywkach. Podczas imprezy można skosztować potraw przysadzanych według staropolskich receptur, pyszna zupa grzybowa z borowików prosto z lasów, Szandar z sosem grzybowym, tort w kształcie grzyba, borowiacki chleb z masłem lub smalcem to tylko niektóre z potraw, które mogą zadowoli podniebienie niejednego kulinarnego łasucha. Borowiacka kuchnia to także różnego typu konfitury z owoców leśnych np. jagód, poziomek oraz grzyby marynowane. Które można zakupić w oryginalnych opakowaniach Wioski Grzybowej.

 

Oferta rekreacyjno – edukacyjna

Jest to oferta skierowana zarówno do grup dzieci i młodzieży jak i dorosłych, dla grup szkolnych oraz rodzin. Przed przyjazdem należy uzgodni wybrane zajęcia. Tel. kontaktowy 509 – 813 - 694 -Grażyna Adrych.

Warsztaty edukacyjne z rękodzieła oraz konkursy pn. „Do czego to służy” (cena 7zł/os).

Gry edukacyjne: Memory, Kalambury oraz Grzybowy Piotruś zajęcia odbywają się w świetlicy ( cena 5 zł/os).

Gry i zabawy terenowe: - Grzybek - gra skakana, Rzuty do piramidki, Gra z kostką, Błądzimy w lesie, ,,Grzybobranie" ( Cena 10zł/os ).